متن استاتیک شماره 54 موجود نیست
  • 1403/02/19
  • - تعداد بازدید: 69
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

توصیه به مصرف آب چاه به جای آبهای بسته بندی شده غیرمسئولانه و غیرکارشناسی است

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو:

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه آب های بسته بندی دارای مزایای متعددی هستند، از عدم وجود آلودگی های میکروبی و انگلی بیماریزا، وجود محدوده های مجاز املاح و فلزات سنگین و آفت کشها به عنوان بخشی از این مزایا یاد کرد و گفت: دلیل کنترل کیفیت این محصولات در محل تولید از منبع اصلی آب گرفته تا پایان فرایند است در حالیکه برای آب چاه کنترلی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز و به نقل از «وبدا» وزارت بهداشت،دکتر «مهدی انصاری» با بیان اینکه اظهارنظر در مورد اینکه مصرف آب چاه فقط منجر به بروز سنگ کلیه می شود، غیرمسئولانه و غیرکارشناسی است، یادآور شد: آب چاه ها ممکن است آلودگی های زیادی داشته باشند که ممکن است به دلیل نزدیکی به مناطق مسکونی، کشاورزی، مراکز صنعتی و منابع دیگر آبهای زیرزمینی متصل آلودگی به ترکیبات آلی، نیترات و سولفات داشته باشد.


وی ادامه داد: در تولید و عرضه آب های بسته بندی، فرآیندهای صنعتی رعایت شده و مجوزهای لازم پس از بررسی ها و آزمایشات متعدد اخذ می شود. هر محصول یک شرایط نگهداری دارد که توسط تولید کننده در بسته بندی محصول، اعلام می شود که مصرف کننده، فروشنده و توزیع کننده ملزم به رعایت الزامات انبارداری، حمل و نقل و نگهداری هستند.


مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اگر شرایط نگهداری هر محصولی رعایت نشود، طبیعی است که شاید خطراتی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد و این هم محدود به یک فرآورده مانند آب بسته بندی شده نیست. ظروف بسته بندی پت در ایران و دنیا، مختص آب های آشامیدنی نیست بلکه در نوشابه ها، روغن های خوراکی، برخی لبنیات و شیشه های شیرخوری کودکان نیز از مواد پت استفاده می شود.


وی با بیان اینکه روغن های زیروترانس مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند، تاکید کرد: برای هر شاخص روش اندازه گیری وجود دارد که از دقیق ترین و حساس ترین روشها استفاده می شود و عبارت زیرو معنی عام داشته در حالی که به صورت فنی عبارت غیر قابل ردیابی(not detectable) اعلام می شود. باید اذعان نمود نمی توانیم و نباید علایق و سلایق شخصی خودمان را در رسانه ها عمومیت دهیم.


وی در خصوص کیفیت برنج های غیر ایرانی موجود در بازار، گفت: تمامی برنج های وارداتی در مبادی ورودی کشور و حتی در مبدا تولید نمونه برداری شده و آنالیزهای لازم بر روی آنها انجام می شود و تنها محصولاتی قابلیت عرضه به بازار مصرف را دارند که با ضوابط و مقررات ملی کشور مطابقت داشته باشند.


لازم به ذکر است که کلیه کالاهای سلامت از جمله آبهای بسته بندی مورد نظارت و پایش مستمر سازمان غذا و دارو بوده و با هر گونه عدم انطباق با ضوابط موجود به صورت قانونی برخورد می شود. نظرات ارائه شده از سوی افراد غیرمسئول در حوزه سلامت غذایی، جنبه شخصی دارد و موضع ارگانهای رسمی نیست. اطلاعات ارائه شده بر اساس اطلاعات بسیار محدود و ناقص یک آزمایشگاه بخش خصوصی، فاقد عمومیت بخشی به کل جامعه است.

 

 

  • گروه خبری : اخبار واحدها
  • کد خبری : 101307
کلیدواژه