متن استاتیک شماره 54 موجود نیست
  • 1403/04/16
  • - تعداد بازدید: 28
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

نوشیدن آب سرد در تابستان، از دیدگاه طب سنتی

 

یکی از چالش های سلامت در تابستان، سرکشیدن آب خنک، شربت ها یا نوشابه های خنک، به ویژه نوشیدنی حاوی یخ، از سوی افراد عطش زده و تشنه است.

در فصل گرما، با توجه به حرارت زیادی که معده در هنگام عطش زیاد دارد، نوشیدن یک باره نوشیدنی های بسیار خنک، بسیار مضر و حتی خطرناک است. این کار مثل آن است که روی یک ظرف چینی داغ، آب سرد بریزید. در این حالت معده دچار انقباض شدید می شود که این امر، ضعف معده و بروز مشکلات مختلف گوارشی را در پی دارد.

 

نوشیدن به یک باره آب خنک،  می تواند باعث بروز رفلکس پاراسمپاتیک شدید و حتی سنکوپ شود و نفوذ این آب سرد به بخش های مختلف بدن که به شدت تمایل به آب دارند، می تواند عوارض نامناسبی مثل کبد چرب، ضعف قلب، ضعف اعصاب را در پی داشته باشد.

 

برخی بر این باور هستند که همیشه آب یخ می‌نوشیم، اما برایمان مشکلی پیش نمی‌آید، این در حالی است که نوشیدن آب یخ ممکن است در جوانی موجب بروز مشکل نشود، اما در میانسالی فرد با عوارض آن مواجه می شود.

 

برای پیشگیری از این عوارض، توصیه می شود از آب یا نوشیدنی هایی که تا حدودی خنک است استفاده کنیم و نوشیدنی های بسیار سرد را کنار بگذاریم، به ویژه از یخ برای خنک کردن نوشیدنی ها استفاده نکنیم. آبی که تا حدودی خنک است، به راحتی غذا را تجزیه کرده و حرکات روده را بهبود می ‌بخشد. همچنین به عنوان یک تصفیه کننده‌ خون عمل کرده و فرآیند سم‌ زدایی طبیعی بدن را فعال نگاه می ‌دارد.

 

همچنین توصیه می شود به هنگام عطش، در نوشیدن عجله نکنیم و آب را بسیار آرام و جرعه جرعه میل کنیم. سعی کنیم ابتدا آب را در دهان مزمزه کرده و سپس کم کم آن را فرو دهیم.

 

دکتر «محمدابراهیم زحلی نژاد»، گروه طب سنتی ایرانی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

  • گروه خبری : دانستنی های غذا و دارو
  • کد خبری : 104817
کلیدواژه