متن استاتیک شماره 54 موجود نیست
  • 1403/04/16
  • - تعداد بازدید: 72
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

مصرف مکمل های غذایی تاثیری در پیشگیری یا بهبود علائم تب دنگی ندارند

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مصرف مکمل‌ های غذایی را در پیشگیری یا بهبود علائم تب دنگی بی‌ تاثیر دانست و ضمن هشدارنسبت به تبلیغات گمراه کننده در فضای مجازی، بر دریافت اطلاعات موثق از کانال وزارت بهداشت، تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز و به نقل از « وبدا» وزارت بهداشت، دکتر « احمد اسماعیل زاده» ، با توجه به تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی در خصوص فروش ویتامین‌ ها و مکمل‌ ها برای پیشگیری از بیماری تب دنگی، گفت: هیچگونه شواهد علمی متقن در مورد نقش مکمل‌ های غذایی در پیشگیری و کنترل علائم بیماری تب دنگی تاکنون وجود نداشته و تبلیغات ارائه شده در این خصوص هیچگونه وجهه علمی ندارد و مورد تایید وزارت بهداشت نیست؛ لذا افراد جامعه نباید خودسرانه به مصرف مکمل‌ های غذایی روی بیاورند.

 

وی افزود: مصرف مکمل‌ های غذایی در افرادی که دچار کمبود مواد مغذی خاصی هستند، باید تحت نظر پزشک یا کارشناسان تغذیه صورت گیرد و مصرف بی‌ رویه برخی از این مکمل‌ ها می‌ تواند برای سلامت انسان زیان آور باشد.


وی تاکید کرد: هموطنان عزیز برای پیشگیری از بیماری تب دنگی به توصیه‌ های متخصصان و کارشناسان وزارت بهداشت توجه کنند و اطلاعات صحیح را از کانال وزارت بهداشت دریافت کنند و به اطلاعات غلط و گمراه کننده فضاهای مجازی که در اغلب موارد دارای منافع مادی برای برخی افراد هستند، توجه نکنند.


دکتر اسماعیل زاده خاطر نشان کرد: هموطنان عزیز فریب تبلیغات فضای مجازی در مورد مکمل‌ های غذایی و نقش آنها در پیشگیری و یا درمان علائم بیماری تب دنگی توسط برخی افراد سودجو را نخورند.


وی، استفاده از روغن‌ های مختلف روی پوست را برای دور کردن پشه آئدس فاقد شواهد علمی مستند دانست و برخی تبلیغات صورت گرفته در این مورد را بی‌ پایه و اساس عنوان کرد.


مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اضافه کرد: در فضای مجازی اخیرا تبلیغاتی درخصوص استفاده از روغن‌ های مختلف مانند روغن نعناع، روغن میخک، روغن درخت چای یا اکالیپتوس بر روی پوست بدن به منظور دفع پشه آئدس، منتشر و در این تبلیغات ادعا شده که با این روش فرد از گزش این پشه در امان می‌ ماند، درحالیکه در هیچ منبع علمی مستنداتی برای اثربخشی این روغن‌ ها وجود ندارد و هموطنان در این زمینه نیز مراقب باشند که فریب عطاری‌ ها و افراد فاقد تحصیلات آکادمیک طب سنتی را نخورند.


دکتر اسماعیل زاده در پایان خاطر نشان کرد: به کارگیری هر عاملی در حفظ سلامت انسان، نیازمند مستندات علمی است و بدون وجود مستندات علمی نمی‌ توان عامل یا ماده‌ ایرا برای سلامت تجویز کرد.

  • گروه خبری : دانستنی های غذا و دارو
  • کد خبری : 104809
کلیدواژه